Kominek elektryczny – idealna dekoracja mieszkania

Kominek do lat był cenionym wyposażeniem wnętrz mieszkalnych, który kojarzył się z ciepłem i uczuciem komfortu. Montaż kominków klasycznych do niedawna był niemożliwy do wykonania w blokach lub wieżowcach. Dzięki rozwoju technologii zaczęto produkować kominki eklektyczne, które są idealną alternatywą dla tradycyjnych kominków.

Kominki elektryczne można montować w budynkach nie posiadających dostępu do przewodu kominowego. Urządzenie działa natychmiast po podłączeniu go do gniazda instalacji elektrycznej, takie rozwiązanie pozwala wykorzystywać kominki elektryczne w praktycznie każdym pomieszczeniu (dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, wieżowcu, kamienicy lub biuro).

Obecnie dostępne kominki elektryczne działają wykorzystując nowoczesną technologię, która umożliwia wierną imitację ognia, dymu, a nawet dźwięku palonych i trzaskających polan drewna. Innowacyjne kominki na prąd to doskonała dekoracja domu, mieszkania lub biura. Podnoszą standard pomieszczeń, budują przytulny klimat i nie należą do wymagających urządzeń (intuicyjna obsługa).

Kominek elektryczny – zalety płynące z montażu i wykorzystania

Montaż kominka elektrycznego

Ogromną zaletą kominka elektrycznego jest jego prosty montaż. Kominek działa po podłączeniu wtyczki do gniazdka instalacji elektrycznej. Nie wymaga posiadania lub budowania przewodu kominowego, ani przeprowadzania żadnych dodatkowych instalacji. Kominek na prąd może być montowany w małych i dużych pomieszczeniach, w blokach i domach, a także przeróżnych budynkach publicznych (biura, placówki, instytucje i inne).

Kominek elektryczny dostępny jest w wielu modelach, według potrzeb każdy inwestor może zdecydować się na dowolny rodzaj urządzenia (kominek do zabudowy, wolnostojący, naścienny, narożnikowy). Ponadto wygląd oferowanych kominków bez problemu można dobrać do każdego rodzaju i stylu wnętrza (nowoczesne, klasyczne i inne). Osoba decydująca się na kominek elektryczny ma zatem ogromną swobodę w doborze modelu oraz stylu urządzenia.

Wykorzystanie kominka elektrycznego

Kominek elektryczny to gwarancja wpatrywania się w żarzące się drewno i słuchania odgłosów palących się polanek. W zależności od wybranego modelu kominka, efekty wizualne są naprawdę na wysokim poziomie (kominki z technologią 3D). Kominek elektryczny to idealna i wręcz niezastąpiona ozdoba każdego wnętrza.

Współczesne modele kominków elektrycznych nie generują wysokich kosztów eksploatacji, w zależności od modelu wydatek za prąd wynosi od 8 do 15 groszy za godzinę (przy maksymalnym ustawieniu).

Kominek elektryczny działa emitując obraz palonych polanek drewna, nie wymaga zamówienia, składowania oraz przygotowania opału. Nie produkuje sadzy, popiołu, ani żadnych spalin oraz zanieczyszczeń. To doskonałe rozwiązanie dla osób wygodnych, które nie mają czasu na magazynowanie i dokładanie opału, a także regularne sprzątanie i czyszczenie kominka.

Kominki elektryczne są proste i bezpieczne w obsłudze, bez problemu poradzą sobie z ich włączeniem i wyłączeniem dzieci lub osoby starsze. Szybka oraz obudowa kominka nie nagrzewa się, dzięki temu wykorzystywanie kominka nie grozi oparzeniami. W zależności od wybranego modelu kominka możemy nim sterować ręcznie lub za pomocą pilota. Najczęściej regulacja obejmuje jasność płomienia oraz intensywność ogrzewania.

Obecnie dużą popularnością cieszą się kominki elektryczne dwufunkcyjne, które doskonale ogrzewają całe pomieszczenie wykorzystując do tego celu dmuchawę oraz termostat. Ich zaletą jest również możliwość uruchomienia funkcji „płomieni” niezależnie od funkcji grzania. Tego typu rozwiązanie pozwala na korzystanie z kominka nie tylko zimą, ale również w ciepłe letnie wieczory.

Kominki elektryczne – pobór mocy i koszta

Kominek elektryczny działa poprzez rozbicie wiązek światła lub pary wodnej, na której wyświetlany jest obraz płomieni. Wysokość oraz jasność płomieni może być dowolnie regulowana, a od  jej intensywności zależy ilość pobieranej energii elektrycznej.

Jeszcze kilka lat temu kominki elektryczne były kojarzone z dużym kosztem eksploatacji. Modele z efektem świetnym pobierają około 130–300 W energii elektrycznej (około 30 groszy za godzinę, ilość porównywalna do centralnego ogrzewania górnego w jednym pokoju). Kominki elektryczne wyposażone w termostat, wentylator i grzałki pobierają od 2 do 3 kW. Dlatego przed zakupem warto dowiedzieć się, jak działają wybrane urządzenia, dobrze poznać ich wady i zalety, aby nie zostać zaskoczony opłatami.

Dodaj komentarz