Obudowy kominkowe – rodzaje, surowce i zalety

Kominek obecnie stał się powszechnym urządzeniem, które montowane jest w większości domów jednorodzinnych, a nawet w mieszkaniach. Doceniany jest za tworzenie przytulnej atmosfery, gwarancję wyjątkowych walorów wizualnych oraz szerokie możliwości grzewcze.

Współcześnie na rynku urządzeń kominowych wyróżnić można: kominki klasyczne, gazowe, elektryczne, biokominki, piece wolnostojące oraz wkłady kominkowe. Większość kominków może być zabudowywana, dzięki temu umożliwia idealne wkomponowanie urządzenia w aranżację pomieszczenia.

Obudowy kominowe pozwalają estetycznie zbudować urządzenie, ukryć elementy niereprezentatywne, zadbać o akumulację ciepła oraz skutecznie zabezpieczyć otoczenie wokół kominka. Najczęściej powstają z marmuru, cegły lub płyt betonowych.

Obudowy kominkowe odgrywają dużą rolę i od nich zależy sposób emitowania ciepła.  W mniejszych domach wystarczające są kominki z obudową izolacyjną. Obudowa izolacyjna jest tworzona pomiędzy wkładem kominkowym, a ścianą. Pozwala skutecznie zminimalizować przepływ ciepła i zabezpieczyć mieszkańców przed oparzeniem (bezpieczeństwo dzieci). Do większych powierzchni polecaną są obudowy kominkowe akumulujące ciepło, dzięki nim kominek maksymalnie wykorzystuje ciepło pochodzące ze spalanego drewna i na długo utrzymuje je w pomieszczeniu. Ciepło z kominka oddawane jest przez całe urządzenie – ściany, szybę oraz rurę dymową.

Obudowy kominkowe – surowce wykorzystywane do produkcji

Obudowa kominkowa powinna być dobrze dobrana do roli, jaką ma spełniać wybrane urządzenie grzewcze. Jeżeli kominek ma być używany okazjonalnie to rodzaj obudowy kominkowej nie jest najważniejszy. Natomiast, jeśli mamy zamiar regularnie wykorzystywać kominek w okresie jesienno-zimowym powinniśmy wybierać tworzywa, które są nie wchłaniają zanieczyszczeń, są gładkie oraz łatwe do czyszczenia.

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite obudowy kominkowe, które odznaczają się przeróżnymi wzorami, kształtami, kolorami i wykonane są z różnorodnych materiałów. Wybierając stylistykę obudowy warto mieć na uwadze wstępną wizję urządzenia salonu, dzięki temu odpowiednio dobierzemy wygląd obudowy do aranżacji pomieszczenia.

Obudowy kominkowe z kamienia

Dobrej jakości wykończeniem kominka jest obudowa z kamienia. Kamień to wytrzymały, niepalny i odporny na wysoką temperaturę materiał. Nie groźne są mu uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany koloru. Najczęściej obudowy kominkowe z kamienia tworzone są z elementów o grubości nie większej niż 5 centymetrów.

Do wykonania obudowy kominkowej wykorzystuje się różne typy kamienia, a najpopularniejsze to marmur, trawertyn, piaskowiec i wapień. Marmur wykazuje wysoką odporność i jest podatny na polerowanie. Odznacza się charakterystyczna smugową strukturą i doceniany jest przez osoby lubiące wyniosły i luksusowy styl. Obudowy kominkowe z wapienia mają chropowatą powierzchnię i powinni być impregnowane. Bardzo często zdobią wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym. Piaskowiec wybierają inwestorzy, którzy cenią wyjątkowo ozdobne obudowy kominkowe. Surowiec jest bardzo podatny na formowanie, dlatego też najczęściej z niej tworzone są obudowy o wymyślnych kształtach.

Obudowy kominkowe z cegły

Obudowy kominkowe z cegły najczęściej spotkać można w pomieszczeniach urządzonych w stylu dworkowym.  Obudowy wykonane z cegły ceramicznej silne chłoną różnego rodzaju zanieczyszczenia i są najbardziej narażone na zabrudzenia. Najlepszym wyborem są obudowy z cegły klinkierowej, ponieważ mają gładką strukturę i nie wchłaniają żadnych substancji. Wybór cegły klinkierowej jest naprawdę szeroki (bogactwo kolorów i wzorów), dzięki temu klinkierowe obudowy znajdują swoje zastosowanie w rozmaitych pomieszczeniach i stylizacjach (nowoczesne, rustykalne i industrialne).

Obudowy kominkowe z betonu

Najczęściej jest tworzona za pomocą elementów betonowych np. beton architektoniczny. Beton jest materiałem łatwym do obróbki i podatnym do barwienia. Jego główną wadą jest podatność na zabrudzenia i zaplamienia.

Obudowy kominkowe z kafli

Obudowy kominkowe z kafli uważane są za wyjątkowo zdobione i ponadczasowe. Obecnie mogą być tworzone z przeróżnych kafli odwzorowujących wybrany styl (francuski, gotycki, holenderski, nowoczesny).

Obudowy kominkowe Elmes

Wysokiej jakości obudowy kominkowe oferuje firma Elmes. W asortymencie znajdują się między innymi: obudowy producentów JABO MARMI, SUPRA, HARK, ARTEVERO oraz ANDALUSIA. Doceniane są za wykorzystywanie dobrych i wysokogatunkowych materiałów, głównie marmuru (polerowanego i łupanego) i piaskowca.

Obudowy kominkowe od Elmes mają przeróżne stylizację, kolory i kształty, niektóre z nich są klasyczne inne, zaś wyróżniają się rzeźbionymi elementami zdobniczymi. Mogą posiadać rozmaite ornamenty i dekoracje, a wiele modeli jest wzbogacanych w szyby proste lub panoramiczne.

Dodaj komentarz