Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Na czym nie warto oszczędzać podczas budowy domu?

Dom Data publikacji - 27 lutego 2023 Autor - Redakcja domu.com.pl
budowa domu


Budowa domu jest niewątpliwie bardzo ważną, życiową inwestycją. Prawdopodobnie będzie ona zapewniać tobie i twojej rodzinie ciepłe schronienie przez bardzo długi czas, a może nawet przez całe życie i życie następnych pokoleń. Pomimo, iż budowa generuje wysokie koszty i z chęcią użylibyśmy tańszych materiałów i technik budowlanych, to na dłuższą metę – nie jest to opłacalne. Na czym nie warto oszczędzać?

Rozpoczynamy budowę – wybór projektu domu

Profesjonalnie wykonany, kompleksowy projekt domu to pierwszy krok do sukcesu. To w nim zawarte są wszystkie informacje, obliczenia i rysunki dotyczące konstrukcji obiektu, architektury oraz instalacji wewnętrznych. Przy wyborze projektu domu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego walory użytkowe czy wizualne, ale też na energooszczędność, izolacyjność cieplną oraz zastosowane rozwiązania techniczne i materiałowe.

Wybór odpowiedniego projektu może przynieść ci wymierne korzyści, które docenisz podczas eksploatacji. Mowa tu o rozwiązaniach energooszczędnych, które pomimo większych kosztów na etapie budowy, przyniosą ci wiele dobrego w późniejszym czasie. Jeśli więc twój budżet na to pozwoli, zdecydowanie warto zainwestować w instalacje oparte o odnawialnych źródłach energii. Jeśli szukamy oszczędności, skupmy się na projektach, w których bryła jest w miarę prosta, a dach mało skomplikowany. Ważnym aspektem, wpływającym na nasz wydatkowany budżet będzie także usytuowanie budynku względem stron świata. Pamiętajmy, że przeszklone fasady ukierunkowane na południe to naturalne ciepło i więcej światła. Powinniśmy zatem na południowej elewacji zamontować duże okna, które w prosty sposób dogrzeją i rozjaśnią nasze wnętrze. Pomimo tego, że mniejsze okna będą sporo tańsze niż obszerny zestaw balkonowy, to nie warto na tym oszczędzać. 

Ekipa budowlana- fachowcy warci każdej złotówki

Zatrudnienie sprawdzonej i godnej zaufania ekipy budowlanej to kolejny klucz do sukcesu. Budowa domu zgodnie z dokładnymi rysunkami technicznymi, jakie zawarte są w projektach domów dostępnych na stronie https://projekty.muratordom.pl, to trudna sztuka, która nie powinna być powierzana przypadkowym, niedoświadczonym budowlańcom. Błędy niekompetentnych “fachowców” mogą bowiem mścić się na nas, nie tylko w trakcie kolejnych etapów budowy, ale również w trakcie użytkowania domu. Można tu wspomnieć chociażby o zawilgoceniach powstałych na skutek wykonania niewłaściwie izolacji fundamentów, odpływ ciepła przez nieodpowiednie ocieplenie stropu i ścian lub niedokładne osadzenie okien. Błędów, które można popełnić jest na tyle dużo, że korzystanie z niefachowej ekipy może się okazać zupełną porażką. W domach (do 70 m2 pow. zabudowy), które są  zwolnione z pozwolenia na budowę i przy realizacji których nie musimy zatrudniać kierownika budowy – jest najłatwiej o błędy. Brak fachowego nadzoru może nas kosztować dużo więcej niż zatrudnienie właściwej osoby do poprowadzenia budowy. Warto zatem skorzystać z usług fachowca, który w naszym imieniu będzie nadzorował cały proces budowlany. 

Czy każdy materiał budowlany wart jest swojej ceny?

Nie podlega wątpliwości fakt, że wysokiej jakości materiały budowlane zapewnią nam spokój na długie lata. Jednakże, nie cena jest tu najważniejszym wyznacznikiem, a parametry, jakimi odznacza się dany produkt. Z uwagi na dosyć wyśrubowane normy, jakim podlegają materiały budowlane dopuszczone do sprzedaży, większość dostępnych produktów znanych marek, można zastąpić tańszymi odpowiednikami. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich parametry użytkowe, wytrzymałościowe oraz atesty. 

Istnieją pewne grupy produktów, których cena rośnie wraz ze wzrostem jakości. Należą do nich:

• okna i drzwi – dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii i wysokiej jakości materiałów oferują zdecydowanie lepsze parametry izolacyjne i jakościowe od tańszych odpowiedników

• elewacja zewnętrzna i pokrycie dachu – dopłata za produkt o lepszych parametrach gwarantuje wysoką odporność elewacji i dachu na działanie warunków atmosferycznych i lepsze przystosowanie  do wahań cieplnych.

Sporo oszczędności możemy także poczynić przy wykańczaniu wnętrza, aczkolwiek warto zadbać, aby odbyło się to bez szkody dla estetyki pomieszczeń i jego walorów użytkowych. Ważną sprawą jest dostosowanie odpowiedniej farby do danego pomieszczenia. Inną farbę powinniśmy przewidzieć w kuchni i łazience, a inną w okolicy kominka czy w salonie. Malowanie wszystkich pomieszczeń jednym rodzajem farb, nie jest odpowiednią formą oszczędności. Podobnie jest z podłogami – zwróćmy uwagę na klasę ścieralności i dostosujmy ją do funkcji danego pomieszczenia. 

Budowa domu i oszczędności – mogą iść w parze, jednakże nie na wszystkim warto oszczędzać. Zanim więc skusimy się na zakup tańszego materiału, zwróćmy uwagę na jego parametry. Również cena projektu będzie tylko kroplą w morzu wydatków, zatem wybierając projekt skupmy się na jego funkcjonalności, zakresie opracowania i parametrach, a nie na cenie. Kluczem do sukcesu jest także fachowa ekipa budowlana, dzięki której nasz dom powstanie szybko, a sama budowa nie przysporzy nam dodatkowych siwych włosów. 

Zdjęcie: Projekt M262a – Słuszny wybór – wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl    

Wszystko o mulczu - rodzaje, zastosowanie i korzyści

Redakcja domu.com.pl

Nasz zespół tworzą eksperci z bogatym doświadczeniem w dziedzinie aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów i prac remontowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych rozwiązań i kreatywnych pomysłów, aby każdy mógł stworzyć idealne miejsce do życia. Od lat wspieramy naszych czytelników w realizacji ich marzeń o pięknym domu i funkcjonalnym ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?