Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Zalety i wady budowy domów drewnianych

Budownictwo Data publikacji - 10 sierpnia 2022 Autor - Redakcja domu.com.pl

Budowa domów drewnianych staje coraz bardziej popularna. Jeśli jakiś czas temu taki dom kojarzył nam się z czymś zabytkowym. Obecnie coraz częściej drzewo wykorzystywane jest podczas budowy nie tylko domków letniskowych, lecz i całorocznych. Takie budynki są energooszczędne, trwałe i funkcjonalne, a ich wykończenie jest o wiele tańsze niż murowanych.

Zalety drewnianych domów

Takie domy charakteryzują się szybkim montażem. Budowa zwykle może potrwać kilka miesięcy, ale czasami można zmieścić w kilka tygodni lub nawet dni. Wszystko zależy od wybranej technologii budowy. Na początku domy powstają w halach produkcyjnych, a potem przewożone są w całości na działkę. Przy budowie trzeba zwracać uwagę na to, żeby drewno było dobrze wysuszone i zaimpregnowane. Tylko wtedy tworzywo ma zdolność do samoregulacji wilgotności.

Domy szkieletowe

Technologia szkieletowa obecnie jest bardzo popularna. Główną cechą takiej technologii jest to, że domy powstają w halach produkcyjnych i przybierają formę prefabrykatów. Dzięki temu możemy łatwo przewieźć je na naszą działkę. Prefabrykaty są wykonywane według gotowych projektów budowlanych.

Domy z bali

Kolejną metodą budowy domów drewnianych jest budowa domu z bali. Ten typ budowy posiada efektowny wygląd i ponadczasowy charakter. Taki dom powstaje z bali, które układa na siebie poziomo i przybija dodatkowymi dyblami. Drewniana konstrukcja jest zazwyczaj widoczna zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Domy z bali są drogie i najczęściej taki sposób wykorzystywany jest przy budowie domów całorocznych.

Jakie rodzaje drewna są wykorzystywane do budowy domów drewnianych?

Trzeba pamiętać, że domy powinni być wykonane z dobrej jakości materiałów. Zawsze należy zwracać uwagę na wilgotność. Jeśli ona jest większa niż 19%, to takie elementy mogą być niestabilne wymiarowo i mogą w nich pojawić się szkodniki. Do budowy domu z bali trzeba wybierać głęboko impregnowane i sezonowane drzewo.

Najlepsze drewna do konstrukcji domu to:

  • Swierk

Drewno jest bardzo proste w obróbce ale wymaga długotrwałego suszenia. Także świerk musi być dokładnie zaimpregnowany, co zabezpieczy drewno przed atakami szkodników i niekorzystnych warunków pogodowych.

  • Modrzew

Modrzew jest dość drogim rodzajem drewna do budowy. Drzewa te są odporne na ataki szkodników i bardzo wytrzymałe na obciążenia.

  • Sosna

Jest najczęściej wybierane w budownictwie szkieletowym dla domów letnich lub dla tanich domów całorocznych. Wymaga regularnej impregnacji.

Co lepiej? Dom murowany czy drewniany?

Dom drewniany może być wytrzymały, jednak nigdy nie będzie tak samo wytrzymały jak dom murowany. Drewniany dom nie będzie służyć wielu pokoleniom. Drewniane domy powstają znacznie szybciej i jest bardziej wygodne dla elektromontażu i instalacji wodokanalizacyjnych. Wykończenie i modernizacja może być dość tania w porównaniu do domów murowanych. Ale wszystko zależy od rodzaju drewna i preferencji klienta.

PRACOWNIAFORMA

Jak stworzyć ogród japoński we własnym domu

Redakcja domu.com.pl

Nasz zespół tworzą eksperci z bogatym doświadczeniem w dziedzinie aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów i prac remontowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych rozwiązań i kreatywnych pomysłów, aby każdy mógł stworzyć idealne miejsce do życia. Od lat wspieramy naszych czytelników w realizacji ich marzeń o pięknym domu i funkcjonalnym ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?