Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czy dom z gliny może być wygodny?

Budownictwo Data publikacji - 14 sierpnia 2022 Autor - Redakcja domu.com.pl
dom z gliny


Wprawdzie jeszcze do niedawna koncepcja domu zbudowanego z gliny była znana jedynie osobom, które fascynują się ekologicznymi rozwiązaniami. Jednak nawet wśród nich była traktowana bardziej jako ciekawostka, niż coś, co można byłoby wykorzystać na szeroką skalę. Przy obecnych cenach materiałów budowlanych, warto zastanowić się nad tym nowoczesnym i przyjaznym środowisku rozwiązanie. Jednak czy dom z gliny może być wygodny? Jak się mieszka w takim budynku?

Dom z gliny to dużo więcej niż lepianka

Mało kto wie, że dom z gliny może zostać wykończony w taki sposób, by nie różnił się niczym od budynków postawionych w innej technologii. Na dobrą sprawę powinniśmy pamiętać, że przecież w przypadku tradycyjnego budownictwa cegły czy pustaki też są zwykle ukryte po warstwą tynku i farby, więc nikt ich nie widzi. Domy z gliny w niczym nie przypominają starodawnych lepianek, choć bez wątpienia to właśnie z nimi się kojarzą. Takie budynki są współcześnie projektowane przez czołowych architektów, którzy w tym przypadku mogą pozwolić sobie na zabawę formą i liniami. W przypadku kostek z gliny i słomy można osiągnąć pożądaną fakturę np. pozbawioną ostrych krawędzi. W zależności od potrzeb można uzyskać idealną gładkość albo wysoką chropowatość. Stworzenie zamierzonych nierówności też nie powinno być dużym problemem. To wszystko sprawia, że dom wykonany z gliny może zamienić się w użytkowe dzieło sztuki.

Wyjątkowo ciepły budynek – niższe rachunki

W przypadku domów z gliny warto zwrócić uwagę na jej parametry. Ma ona niski współczynnik przenikania ciepła. Same pomieszczenia mogą być dodatkowo ocieplone poprzez zastosowanie przynajmniej kilku warstw tynku glinianego. Dzięki temu rozwiązaniu w budynku jest ciepło, bo mało energii z niego ucieka poprzez przenikanie przez ściany. Tym samym można z powodzeniem redukować koszty związane z ogrzewaniem budynku. Oczywiście mniejsze zapotrzebowanie energetyczne ma zalety ekologiczne i doskonale sprawdza się w przypadku stawiania domów ergonomicznych. Warto zaznaczyć, że ściany z gliny, by miały odpowiednią nośność, muszą mieć od 50 do 60 cm grubości. To całkiem dużo w porównaniu z innymi technologiami, ale wynagrodzić może to fakt, że postawiony budynek ma świetną izolację termiczną i akustyczną. Jeśli jesteś gotowy zgodzić się na zmniejszenie powierzchni użytkowej domu (co jest bardzo prawdopodobne, jeśli działka, na której budujesz jest mała) to z pewnością dom z gliny może być rozwiązaniem przyszłości, które powinieneś rozważyć dla własnych korzyści.

Idealne dla alergików

Glina ma też dodatkowe zalety, które sprawiają, że wybudowany z niej dom jest bardzo wygodny. Przede wszystkim ma ona dość wysoką przepuszczalność powietrza. Dzięki temu nie jest tak podatna na zawilgocenie i rozwój grzybów oraz pleśni, jak inne materiały budowlane. Glina neutralizuje kurz, substancje toksyczne oraz alergeny, co sprawia, że budynek zbudowany z niej może być doskonałym miejscem do życia dla osób cierpiących z powodu alergii oddechowych.

Trackery solarne

Redakcja domu.com.pl

Nasz zespół tworzą eksperci z bogatym doświadczeniem w dziedzinie aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów i prac remontowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych rozwiązań i kreatywnych pomysłów, aby każdy mógł stworzyć idealne miejsce do życia. Od lat wspieramy naszych czytelników w realizacji ich marzeń o pięknym domu i funkcjonalnym ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?