Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak ułożyć przewody elektryczne w domu?

Dom Data publikacji - 7 listopada 2022 Autor - Redakcja domu.com.pl
Jak ułożyć przewody elektryczne w domu


Energia elektryczna jest podstawą działania wielu urządzeń wykorzystywanych w domach i mieszkaniach. Bez prądu nie działają lodówki, pralki, klimatyzacja, komputery, telewizory i smartfony. Aby urządzenia te funkcjonowały prawidłowo, w domu musi być wykonana instalacja elektryczna. Bardzo ważną kwestią jest sposób ułożenia przewodów elektrycznych. Podczas realizacji prac należy przestrzegać ważnych zasad gwarantujących komfort, a także wysoki poziom bezpieczeństwa.

Bezpieczne w użyciu kable elektryczne

Instalacja elektryczna powinna być funkcjonalnie dostosowana do budynku. Ponadto musi zapewniać bezpieczeństwo użytkowania wszystkim użytkownikom domu. Dlatego musi być projektowana i wykonywana przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami SEP. Potwierdzają one posiadanie wiedzy i umiejętności w zakresie prac montażowych instalacji i sieci elektrycznych.

Elektryk powinien zaplanować optymalną lokalizację gniazd, włączników, a także ułożenia kabli i przewodów. Wszystkie prace muszą być wykonywane przy uwzględnieniu specyfiki wykorzystania różnych pomieszczeń oraz obowiązujących w Polsce norm i przepisów.

Sposób ułożenia i łączenia przewodów

Kable elektryczne należy układać w orientacji poziomej lub pionowej, unikając kierunku na skok. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie równoległe do krawędzi ścian i podłóg, dzięki czemu położenie instalacji będzie można łatwo zapamiętać, nawet po zakryciu przewodów. Kable nie mogą być skręcane, a wszelkie łączenia należy wykonywać w puszkach instalacyjnych, przy wykorzystaniu złącz śrubowych lub zaciskowych.

Zabezpieczenie przed wilgocią i wodą

Kable elektryczne powinny być oddalone od rur kanalizacyjnych i wodociągowych, aby uniknąć kontaktu z wilgocią i wodą. W kuchni i łazience należy zachować bezpieczną odległość pomiędzy urządzeniami elektrycznymi oraz natryskiem, wanną lub umywalką tak, aby nie istniało ryzyko porażenia, nawet w przypadku częściowego uszkodzenia instalacji. Ponadto należy przewidzieć montaż gniazdek i łączników wyposażonych w specjalne klapki ochronne.

Odległości od innych elementów wnętrza

Przewody elektryczne powinny być układane w taki sposób, aby nie były narażone na uszkodzenia mechaniczne. Kable nie mogą znajdować się w małej odległości od materiałów łatwopalnych, które są często stosowane jako osłony izolacyjne.

Od drzwi, okien i sufitu powinny być zachowane bezpieczne odległości wynoszące zazwyczaj od 15 do 30 cm. W przypadku przewodów gazowych należy zachować odległość przynajmniej 10 cm. Gniazdka elektryczne nie powinny być montowane w odległości mniejszej niż 60 cm od elementów armatury łazienkowej. W przypadku otwartego prysznica odległość tę należy podwoić.

Codzienny komfort eksploatacji domu

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna powinna być funkcjonalna, a także spełniać wymogi zapisane w polskich przepisach. Musi być utrzymywana w pełnej sprawności, aby eksploatacja pomieszczeń była zawsze bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Odpowiednie ułożenie przewodów, a także gniazdek elektrycznych zapewni komfort i ograniczenie kosztów w przypadku rozbudowy lub konieczności naprawy.

 

Jak stworzyć ogród japoński we własnym domu

Redakcja domu.com.pl

Nasz zespół tworzą eksperci z bogatym doświadczeniem w dziedzinie aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów i prac remontowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą na temat najnowszych trendów, praktycznych rozwiązań i kreatywnych pomysłów, aby każdy mógł stworzyć idealne miejsce do życia. Od lat wspieramy naszych czytelników w realizacji ich marzeń o pięknym domu i funkcjonalnym ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?