Osoby, które mają w planach majsterkowanie bądź też chcą stworzyć wytrzymałe i odporne łączenia pomiędzy różnego rodzaju materiałami, powinny zwrócić uwagę na wkręty. Wykorzystuje się je zarówno w pracach budowlanych, jak i wykończeniowych. Pomimo tego że budowa dostępnych w sklepach wkrętów z reguły jest dość zbliżona, to jednak poszczególne rodzaje tych niewielkich elementów konstrukcyjnych warto dopasować do rodzaju powierzchni, na której będą stosowane. Jakie rodzaje wkrętów dostępne są w sklepach?
Wkręty do drewna – wkręty ciesielskie
Wkręty ciesielskie wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba łączenia drewnianych elementów bądź też elementów drewnopochodnych. Warto podkreślić, że wkręty ciesielskie znajdują także zastosowanie, jeśli chodzi o łączenie drewna z innymi materiałami – na przykład metalem lub tworzywem sztucznym.
Wśród wkrętów ciesielskich wyróżnić można:
-
wkręty ze stożkowym łbem – po montażu tworzą idealnie idealnie równą płaszczyznę z powierzchnią materiału,
-
wkręty z łbem walcowym/talerzykowym – po ich zastosowaniu powierzchnia nie jest idealnie równa, jednak charakteryzują się bardzo dużą nośnością i doskonałym dociskiem.
Wkręty ciesielskie w zdecydowanej większości produkuje się ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej lub węglowej. Zdarza się, że w kolejnych etapach produkcji pokrywane są dodatkową powłoką, która ma zwiększyć ich odporność i wytrzymałość.
Wkręty do metalu
Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się trzonem o kształcie regularnego walca. Ich średnica jest identyczna na całej długości i posiada jedynie mocno zaostrzoną końcówkę. Jeśli chodzi o łebki wkrętów do metalu, to mogą one przybierać kształt stożka, podkładki lub też walca.
Do najbardziej popularnych modeli wkrętów do metalu zaliczyć można blachowkręty – wykorzystuje się je w celu łączenia metalu z blachą. Trzeba pamiętać o tym, że uzyskanie poprawnego połączenia wymaga uprzedniego wywiercenia w blasze niewielkiego otworu.
W sklepach są dostępne także wkręty do metalu, które zwalniają z konieczności wcześniejszego wiercenia. Są to tak zwane blachowkręty z końcówką samowiertną.
Dlaczego wybór odpowiednich wkrętów jest tak ważny?
Każda osoba, która zajmuje się tworzeniem konstrukcji z różnego rodzaju materiałów, chce, aby prace przebiegały w sposób prawidłowy i przewidywalny. Aby tak było – każdorazowo należy dobierać wkręty w zależności od rodzaju przeprowadzanych prac. Jedynie wybór odpowiednich elementów łączeniowych daje gwarancję, że powstała konstrukcja będzie trwała, stabilna i odporna na obciążenia.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wybór odpowiednich wkrętów nie jest jedynie kwestią komfortu czy estetyki. Niewłaściwy wybór elementów konstrukcyjnych może prowadzić do poważnych usterek, które zagrażają zdrowiu, a nawet w życiu osób korzystających z konstrukcji.
Jak widać, decyzja o wyborze konkretnego rodzaju wkrętów to decyzja, która rzeczywiście przekłada się na bezpieczeństwo korzystania ze stworzonej konstrukcji.