Odnawianie mebli, określane też często mianem ich renowacji, to szereg działań. Celem kolejnych z nich jest przywracanie im dawnego blasku tak, aby można było z nich korzystać albo sprzedać je z zyskiem. Na odnawianie mebli składa się zarówno eliminowanie ubytków, jak i przywracanie ich dotychczasowego koloru. Nie zawsze proces ten składa się przy tym z takiej samej liczby etapów.
Jak usuwać stare powłoki?
Jednym z pytań, które pojawiają się najczęściej, gdy myślimy o odnawianiu mebli, jest pytanie o to, jak pozbyć się ich starych powłok. Mamy do czynienia z podstawową czynnością i trudno mówić o skutecznym odnawianiu mebli bez jej wykonania. Niemal zawsze stare powłoki są nie tylko poplamione i nieestetyczne, ale również zniszczone. Pozbycie się ich wydaje się czymś oczywistym, z drugiej strony jednak dąży się do tego, aby nie uszkodzić podczas usuwania powłok mebla tak, aby jego renowacja nie była już niemożliwa.
Najbezpieczniejszym sposobem pozbywania się starych powłok wydaje się ten, który zakłada ich ręczne szlifowanie. W tym celu zastosowanie znajduje papier ścierny, warto przy tym zainwestować w jego zróżnicowane gradacje, aby choćby częściowo ułatwić sobie zadanie. Od niedawna furorę robi jednak również chemiczne usuwanie powłok z wykorzystywanymi w tym celu zmywaczami. Ciekawym rozwiązaniem jest też usuwanie starych powłok z użyciem elektronarzędzi. Metoda mechaniczna pozwala nam oszczędzać czas, nie można jednak zapominać o tym, że zwraca na siebie uwagę również dlatego, że może być dość niebezpieczna.
Odnawianie mebli – to nam się przyda
Odnawianie mebli stanie się łatwiejsze, gdy zatroszczymy się o co najmniej kilka przydatnych akcesoriów. Nie wszystkie okazują się jednakowo oczywiste i tak jest choćby w przypadku szarego mydła. Może się wydawać, że nie jest ono rozwiązaniem pierwszej potrzeby, z pewnością jednak docenimy jego działanie oceniając za jego pomocą mebel po raz pierwszy. Poza szarym mydłem i wspominamy już papierem ściernym, z pewnością przyda się nam packa szlifierka. Można przyczepić do niej arkusz papieru ściernego mając pewność, że praca zostanie wykonana szybciej i bardziej skutecznie niż w innych okolicznościach. Nie należy też zaczynać pracy bez preparatu do zmywania lakieru, skrobaka oraz pędzla i wałka malarskiego.
Czy renowacja mebli jest droga?
Wiele osób, jeszcze przed przystąpieniem do odnawiania mebli, poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, czy mamy do czynienia z przedsięwzięciem, które jest w ogóle opłacalne. Niestety, pytanie o jego koszt nie należy do tych, na które łatwo można udzielić odpowiedni. Wiele zależy od tego, jak wiele pracy należy włożyć w renowację, a przecież każdy mebel różni się nieco od innych. Pewne jest jednak to, że starając się przygotować wycenę nie powinno się bazować na obliczeniach wykonanych przez inne osoby. Znacznie ważniejszy wydaje się aktualny stan mebla. To na jego postawie można określić, jak będzie przebiegać renowacja i jaki będzie jej koszt. Ważne jest również to, z jakiego materiału wykonano mebel.