Całkiem możliwe, że w Twojej firmie brakuje systemu SCADA! To rodzaj oprogramowania, które może całkowicie odmienić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, poprawiając wydajność oraz wygodę realizacji codziennych zadań. Sprawdź, jak działa SCADA i dlaczego warto rozważyć wprowadzenie tego systemu do swojej działalności!
SCADA – czyli co?
Czym tak właściwie jest system SCADA? Na samym początku warto przyjrzeć się rozwinięciu tego skrótu. Z języka angielskiego SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) to inaczej system umożlwiający zbieranie, analizowanie (kontrolowanie) danych zbieranych w trakcie realizacji różnego rodzaju procesów technologicznych. Co więcej, tak zebrane informacje (w czasie rzeczywistym) są dalej monitorowane i przetwarzane.
W każdej firmie, w której takich procesów zachodzi kilka lub więcej, do tego w ramach pracy różnych maszyn lub całych linii przemysłowych, konieczne jest gromadzenie danych tak, by znalazły się w jednym miejscu. I właśnie w tej sytuacji niezbędne będzie zastosowanie systemu SCADA. W takim przypadku oprogramowanie to pełni funkcję nadrzędną – nad wszystkimi elementami, z których zbiera informacje.
Kiedy w firmie potrzebny będzie system SCADA?
Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, w którym realizowane są dowolnego rodzaju działania przemysłowe – na przykład produkcja wyrobów rożnego typu, z całą pewnością system SCADA stanowi rozwiązanie, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę!
System SCADA umożliwia bowiem zachowanie pełnej kontroli nad pracą Twojej firmy. W praktyce, dzięki niemu, zaczniesz zarządzać swoim przedsiębiorstwem efektywniej – między innymi dlatego, że archiwizowane informacje mogą być dowolnie przetwarzane, umożliwiając tym samym szukanie nowych, lepszych rozwiązań przemysłowych.
Czy wdrożenie aplikacji SCADA jest trudne?
Zarówno wybór odpowiedniego systemu SCADA, jak i jego wdrożenie nie muszą być zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym. Liczy się tylko dobór takiego rozwiązania, które w możliwie najlepszy sposób będzie odpowiadało potrzebom przedsiębiorstwa.
Wielu dystrybutorów oferuje już gotowe rozwiązania (warto sprawdzić chociażby ofertę takiego dostawcy, jak sabur.com.pl) w postaci kompletnych platform SCADA. Ich wdrożenie, a następnie skonfigurowanie pod kątem indywidualnych oczekiwań użytkownika jest stosunkowo przystępne, tak jak i dalsze korzystanie z nich.
Im bardziej rozbudowane przedsiębiorstwo, a co za tym idzie także więcej zachodzących w nim procesów, tym oprogramowanie SCADA może być bardziej złożone. W przypadku wdrażania go dopiero do firmy konieczne może być ponadto zorganizowanie szkolenia dla przyszłych operatorów.
Materiał zewnętrzny