Tuje, nazywane też żywotnikami, to rośliny iglaste, które przybierają zarówno formę drzew, jak i krzewów. To coraz popularniejsze rośliny ozdobne znane nie tylko z tego, że szybko rosną, ale i z tego, że charakteryzują się odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Ich popularność sprawia, że tuje w ogrodzie są coraz częstszym widokiem. Mając to na uwadze trudno nie zastanawiać się nad tym, czy i my nie bylibyśmy w stanie zająć się ich hodowlą.
Tuje w ogrodzie i ich funkcje
Gdy myślimy o funkcjach aranżacyjnych, jakie mogą pełnić tuje w ogrodzie, powinniśmy mieć świadomość tego, że jest ich co najmniej kilka. Na pierwszy plan wysuwa się to, że trudno wyobrazić sobie jego ciekawsze uzupełnienie zwłaszcza, jeśli brakuje nam w ogrodzie mocniejszego akcentu. Warto jednak zastanowić się również nad tym, czy nie rozważyć posadzenia tuj także po to, aby korzystać z zapewnianej przez nie osłony przed słońcem. Ich igliwie jest naprawdę gęste, możemy więc liczyć na mocny cień i pełną ochronę. Jeśli postawimy na wysokie odmiany, te z pewnością sprawdzą się świetnie również jako ściana. Ta może skutecznie odgradzać nasz ogród od spojrzeń sąsiadów. Pozwoli nam to na stworzenie w nim miejsca, w którym będziemy czuć się komfortowo. Warto pamiętać także o tym, że tuje sprawdzają się świetnie także wtedy, gdy zastanawiamy się nad tym, jak za ich pomocą wyznaczać granice wewnątrz ogrodu.
Tuje – najpopularniejsze odmiany
Tuje, które można wprowadzić do ogrodu, potrafią znacząco różnić się między sobą. Różnice dotyczą nie tylko ich wielkości, ale również formy oraz zastosowań. Największą popularnością cieszy się żywotnik zachodni. Jego odmiana Brabant jest znana z luźnego pokroju igieł, jest też wysoko ceniona ze względu na szybkie tempo, w jakim rośnie. Nadaje się na żywopłoty, a liczne szyszki sprawiają, że pełni również funkcję ozdobną. Także tuja Szmaragd – druga popularna odmiana żywotnika zachodniego – ma wielu entuzjastów. Jej znakiem rozpoznawczym jest gęste igliwie, które zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że nawet zimą jest zielone.
Także żywotniki olbrzymie już od długiego czasu królują w polskich ogrodach. Tym, co je charakteryzuje, jest przede wszystkim stożkowy pokrój, jednak ich nazwa także nie jest przypadkowa. Żywotnik olbrzymi jest długowieczny i naprawdę wysoki. Może osiągać nawet 30 metrów. Jego polskie odmiany – Jan oraz Kórnik – są znane z tego, że lubią, gdy się je podcina. Nie są im też straszne niekiedy dość kapryśne warunki pogodowe typowe dla naszej strefy klimatycznej.
Jak sadzić tuje?
Tuje nie są wymagającymi krzewami i drzewami, ich sadzenie nie powinno być więc problematyczne nawet wtedy, gdy brak nam dużego doświadczenia związanego z pracą w ogrodzie. Ich wymagania glebowe, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych roślin iglastych, nie są duże, można więc myśleć o nich nawet wtedy, gdy jakość ziemi w ogrodzie pozostawia wiele do życzenia. Jedyne zalecenia w tym zakresie odnoszą się do tego, że gleba nie może być ani przesadnie zwarta, ani gliniasta, bo tuje charakteryzuje stosunkowo delikatny system korzeniowy.